SPISZAK W POWSTANIU WARSZAWSKIM-DEBATA i KONCERT

SPISZAK W POWSTANIU WARSZAWSKIM-DEBATA i KONCERT

W ostatnią sobotę września w parafii św. Kwiryna w Łapszach Niżnych obchodzono 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka. Na Kalwarii Spiskiej poświęcono kapliczkę pw. bł. ks. Józefa Stanka i odprawiono uroczystą mszę świętą, by potem po krótkiej przerwie na  poczęstunek, 

przy koncertującej kapeli spiskiej i łapszańskiej orkiestrze dętej, spotkać się w kaplicy letniej łapszańskiej świątyni na debacie poświęconej życiu bł. Spiszaka, a potem wysłuchać koncertu słowno-muzycznego „Błogosławiony Spiszak w Powstaniu Warszawskim”. Gospodarze spotkania ks. Dariusz Lorenc i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łapszach Niżnych p. Krystyna Milaniak powitali wszystkich gości spotkania, wśród których byli mieszkańcy wsi, goście z regionu, zaproszeni dyrektorzy szkół, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu oraz zaproszeni księża. Debatę poprowadziła p. Elżbieta Łukuś, a zaproszonymi do udziału w debacie byli: p. Bolesław Stanek,  p. Łucja Marek z krakowskiego oddziału IPN, p. Julian Kowalczyk i ks. Przemysław Krakowczyk - postulator procesu kanonizacyjnego bł. ks. Stanka. Przysłuchujący się debacie mogli dowiedzieć się wielu nieznanych faktów z życia bł. Spiszaka, o jego procesie beatyfikacyjnym i szerzącym się kulcie w dalekiej Brazylii czy USA. Mówiono o szczególnej osobowości bł. ks. Stanka, o jego otwartości na potrzeby bliźnich i heroicznej odwadze do końca. Był czas na rodzinne wspomnienia – pokazano pamiątkową makatkę podarowaną przez ks. Stanka swej siostrze Anieli, były rodzinne  historie i spotkania po latach ze świadkami życia bł. ks. Stanka. Po debacie kaplica rozbrzmiała dźwiękami i rozbłysła światłem koncertu przygotowanego przez artystów Piwnicy św. Norberta  z Krakowa. W koncercie wybrzmiały chwile z życia ks. Stanka, jego prymicje, jego droga do kapłaństwa i posługa duszpasterska i ta ostatnia droga na czerniakowskiej golgocie zakończona męczeńską śmiercią. W śpiewanych pieśniach usłyszeliśmy o Matce Bożej Ludźmierskiej, o zegarze co nie zatrzymuje się i o tej wielkiej miłości ks. Józefa Stanka do Boga i Ojczyzny.  Drewniane sklepienie kaplicy rozświetlały refleksy światła, stare deski migotały i grały z dźwiękami. Głosy artystów niosły się wysoko - to był czas muzycznego wycieszenia i skupienia. Słowa recytowane przez Przemysława Brannego do tekstów Krzysztofa Koehlera zapadały w serce. Wszystko to skłaniało do zastanowienia się nad tym, co nam dziś w XXI w. chciałby przekazać bł. ks. Józef. Dziękujemy wszystkim za przybycie i to wspólne przeżywanie tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękujemy uczestnikom debaty i artystom Piwnicy św. Norberta oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania. To również zakończenie projektu „Spiszak w Powstaniu Warszawskim” realizowanego w ostatnich miesiącach przez GOK w Łapszach Niżnych. Cieszymy się, że mogliśmy przez takie działania i organizowane wydarzenia uczcić 80. rocznicę śmierci bł. ks. Józefa Stanka.

Projekt „Spiszak w Powstaniu Warszawskim” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

zdjęcia: Foto-Film Spisz Podhale Kamil Kowalczyk