ŁAPSZAŃSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI 2024

ŁAPSZAŃSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI 2024

Po raz siódmy ulicami naszej wioski w  Święto Objawienia Pańskiego przeszedł Łapszański Orszak Trzech Króli. Tak jak od kilku lat o godz. 11.00

wyruszyły trzy orszaki w trzech kolorach symbolizujące różne kontynenty.

    W tym roku  Orszak Niebieski  prowadziła czwórka koni, co dodawało jeszcze bardziej uroczystego tonu. Wszyscy  spotkali się przed kościołem, a nasza Łapszańska Orkiestra Dęta tworząc szpaler przed wejściem uroczyście wprowadziła orszak do świątyni. Uczniowie i odtwórcy ról orszakowych włączyli się w aktywny udział we mszy świętej czytając słowa Pisma Świętego, modlitwę wiernych i śpiewanie psalmu.

    O. Grzegorz w głoszonym słowie bożym mówił o Mędrcach ze Wschodu jako o wędrowcach poszukujących Boga, którzy posiadali wielką wiedzę o świecie i podążali za gwiazdą, ale mieli tę pokorę by dać się Bogu zaskoczyć i szukać go w ubogiej szopie. Trzej Królowie uczą nas, że złoto, kadzidło i mirra symbolizujące bogactwa tego świata przemijają, a ludzie tęsknią za czymś co jest wieczne. Dzisiejszy orszak jest symboliczny, ale jest prawdą o nas, o ludziach poszukujących Boga, bo jesteśmy ludźmi drogi. Szukajmy drogi na wzór Mędrców i idźmy przez życie z Chrystusem, oddajmy mu pokłon, oddając mu swoje życie, słyszeliśmy w kazaniu.

    Święto Trzech Króli to wyjątkowy dzień w roku przeżywany tak radośnie i tak razem, bo takie święta łączą ludzi. Śpiew scholii, gra orkiestry, orszak, kolędowanie i ta radość tego wyjątkowego czasu bożonarodzeniowego. Na głowach wielu widać było papierowe korony - raz w roku tak świątecznie możemy założyć je na głowy i poczuć się jak dzieci królewskie, bo przecież nasz Ojciec w niebie jest królem, jak wspominał w kazaniu nasz proboszcz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym Łapszańskim Orszaku Trzech Króli i pomogli w jego organizacji.

Obsada orszaku:

Król Melchior – Majerczak Kacper

Król Baltazar – Kłak Piotr

Król Kacper – Kowalczyk Szymon

Osoby niosące flagi orszakowe i gwiazdę – Kapołka Patryk, Nowak Adam, Sowa Kacper, Sowa Szymon i Wójtowicz Karol.

Uczennice rozdające korony i śpiewniki na punktach zbiórki: Chmiel Karolina, Knutelska Aneta, Nowak Izabela, Przybysz Zuzanna, Szyszka Wiktoria i Wiąckowska Aleksandra.

Gra na skrzypcach: Kępa Izabela. Śpiewanie psalmu podczas mszy świętej: Chmiel Karolina, Hasaj Amelia, Kukulak Anna i Młynarczyk Magdalena. Czytanie czytań i modlitwy: Majerczak Kacper, Knutelska Aneta, Madeja Oliwia i Sowa Dorota.

Dziękujemy za śpiew naszej scholii pod opieką p. Magdaleny Cieślik oraz Małgorzaty i Wojciecha Jamróz. Dziękujemy Panu Organiście, a szczególnie dziękujemy naszej orkiestrze za tegoroczne uroczyste wprowadzenie do kościoła.

Podziękowania składamy właścicielowi „Stajni Między Górami” p. Damianowi Siepak za organizację uroczystego przejazdu koni w orszaku.

Za zdjęcia dziękujemy: Foto-Film Spisz Podhale Kamil Kowalczyk oraz Wiąckowskiej Karolinie, Wiąckowskiej Aleksandrze i Kowalczyk Franciszkowi.  

Wszystkim mocno i serdecznie dziękujemy za udział

w Łapszańskim Orszaku Trzech Króli 2024!

na Nowy Rok  Szczęść Boże!