JUBILEUSZ 125-LECIA ORKIESTRY DĘTEJ w ŁAPSZACH NIŻNYCH

JUBILEUSZ 125-LECIA ORKIESTRY DĘTEJ w ŁAPSZACH NIŻNYCH

Jest jedną z najstarszych orkiestr na Spiszu, powstała pod koniec XIX wieku w 1898 roku, a pierwszy zapis i jej zdjęcie pochodzą z 1902 r. to początki jej historii. Pierwszym jej kapelmistrzem był Paweł Stanek. Najważniejsze: orkiestra działa bez przerwy od roku 1898 i piękną muzyką uświetnia uroczystości gminne, świeckie, kościelne i żałobne.

Koncertowała w kraju i zagranicą. Od paru lat jest najlepszą  orkiestrą w powiecie. To tylko niektóre fakty z długiej i ciekawej historii Orkiestry Dętej w Łapszach Niżnych - do lektury jej całej historii Orkiestry zachęcamy w artykule autorstwa Alicji i Mariana Wójtowicz z książki „Z dziejów Łapsz” wydanej z okazji 700-lecia wsi, wraz z dopisaną aktualizacją i informacją o osiągnięciach w ostatnich latach przez kapelmistrza Henryka Kałafut, w linku poniżej:

https://tiny.pl/cwrtz

        13 sierpnia br. w słoneczne, niedzielne popołudnie łapszańska Orkiestra Dęta świętowała swój jubileusz 125 lat istnienia. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w łapszańskim kościele. Potem na placu koło kościoła na przygotowanej na tę okazję scenie odbył się jubileuszowy koncert. Na początku wystąpiła sama jubilatka prezentując piękne utwory. Prowadzący koncert Józef Kapołka witał zebranych i zabawiał dobrym humorem. I jak przystało na taki jubileusz wyróżniono byłych członków orkiestry, nie zapominając o jej zmarłych muzykach, których pamięć uczczono minutą ciszy. Przedstawiciele władz gminy: Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz i przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Majerczak złożyli na ręce kapelmistrza orkiestry Henryka Kałafut stosowne podziękowania. Przedstawiciele władz powiatu w osobach: Wicestarosty Powiatu Nowotarskiego Bogdana Waksmundzkiego oraz Radnej Powiatu Nowotarskiego Ireny Rataj przekazali łapszańskiej Orkiestrze okolicznościowy medal za zasługi dla regionu. Również Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyna Milaniak w uznaniu dokonań i osiągnięć wręczyła orkiestrze podziękowania i dyplom, gratulując wspaniałego jubileuszu. Najsłodszą niespodzianką tej części koncertu był tort przygotowany przez Cukiernię „Ciasteczka z Łapsz”.

        Potem była już tylko muzyka i muzyka. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta OSP z Maniów, Orkiestra Dęta OSP z Frydmana, Orkiestra Dęta OSP z Kacwina, Orkiestra Dęta z Łapsz Wyżnych, Orkiestra Dęta OSP ze Skawy, Zespół Regionalny „Spiszacy” z Łapsz Niżnych, Zespół Regionalny „Hajduki” z Łapsz Wyżnych, Zespół Regionalny „Lotry” z Łapszanki i grupa teatralna „Niedziyckie Zazraki” z Niedzicy. Najmłodszych cieszyła dmuchana zjeżdżalnia, były stoiska z popcornem i słodką watą, grillowana kiełbaska kusiła zapachem, a zimne napoje gasiły pragnienie.

        Patronat Honorowy nad uroczystością objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Partnerami koncertu byli: Powiat Nowotarski, Urząd Gminy w Łapszach Niżnych, Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych, Parafia św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, Hala Wypasowa GŁĘBOKIE, Wspólnota URBAR, Cukiernia „Ciasteczka z Łapsz”,  ABC Market „U Władka” w Łapszach Niżnych i Agencja Reklamowa Creativ. Patronat medialny zaś sprawowali: Podhale24.pl, Pieniny24.pl, Pieninyinfo.pl, Małoplskaonline.pl oraz Foto&Wideo - "Jamróz" Zakład Fotograficzny Łapsze Niżne. Pomocą w organizacji ruchu wokół terenu koncertu i zapewnieniem bezpieczeństwa służyła OSP Łapsze Niżne.    

        Oczywiście cała impreza nie odbyłaby się bez sponsorów imprezy, którymi byli: Rada Sołecka wsi Łapsze Niżne, Przedsiębiorstwo Produkcji Kruszywa i Usług Geologicznych KRUSZGEO SA, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA, Bank Spółdzielczy w Nowym Targu i GS Samopomoc Chłopska w Łapszach Niżnych. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za każdą pomoc w organizacji uroczystości w tym Paniom Jolancie Kałafut i Barbarze Kowalczyk. Dziękujemy partnerom koncertu, sponsorom i osobom czy instytucjom, które objęły to wydarzenie swym patronatem.
         Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym na jubileusz łapszańskiej Orkiestry i to wspólne świętowanie. Taki dzień nie zdarza się co roku, na pewno wracały wspomnienia, wielu widzów oglądających koncert pamiętało dawne czasy. To był piękny, sierpniowy koncert przy pogodzie jak na zamówienie i we wspaniałej radosnej atmosferze. 
        Dziękujemy za piękne granie, za obecność i za świetnie przygotowany Jubileuszowy Koncert. Gratulujemy! Muzyka, radość niedzielnego popołudnia i 125 lat historii. Taki był Jubileusz łapszańskiej Orkiestry, zamykający 125 lat grania i otwierający kolejne lata.

Niech patronka orkiestr św. Cecylia błogosławi Wam! Życzymy łapszańskiej Orkiestrze by kolejne lata płynęły jak z nut, by dalej zachwycała i wygrywała, po prostu by zawsze była!

Zdjęcia: Foto&Wideo - "Jamróz" Zakład Fotograficzny Łapsze Niżne