MISTERIUM WIELKIEGO CZWARTKU

MISTERIUM WIELKIEGO CZWARTKU

JESLI BÓG Z NAMI, KTÓŻ PRZECIWKO NAM?

„W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali  gdzie chce, aby mu przygotowali Paschę do spożycia” – tymi słowami zaczerpniętymi z ewangelii narratorzy wprowadzili widzów łapszańskiego Misterium Wielkiego Czwartku w atmosferę podniosłej zadumy, która jak co roku towarzyszy inscenizacji Ostatniej Wieczerzy. 

Organizatorzy po raz kolejny przygotowali głęboko poruszające przedstawienie, które skłaniało widzów do refleksji nad sprawami ostatecznymi, stwarzając okazję do głębszego wsłuchania się w słowa Jezusa, kierowane zarówno do apostołów, jak i do każdego człowieka. Dopełnieniem była podkreślająca nastrój muzyka oraz nawiązania do obecnej sytuacji na świecie, wojny na Ukrainie – zgromadzeni w kaplicy wierni wspólnie modlili się o pokój. Podobnie jak w niedzielnym Misterium Męki Pańskiej, role postaci z kart ewangelii zagrali sami Łapszanie, sprawiając swymi umiejętnościami i zaangażowaniem, iż wnętrze kaplicy zamieniło się w prawdziwy wieczernik. Przygotowanie wieczerzy, umywanie nóg uczniom, wspólny posiłek oraz swoisty testament jaki Mistrz przekazał swoim uczniom, to najważniejsze sceny czwartkowego misterium., które zamknęło przesłanie Jezusa, aktualne również w XXI wieku – idźcie i głoście!

Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam? - odpowiedź na pytanie, które padło na koniec rozważań w wieczerniku jest oczywista dla nas i dla każdego z wiernych, którzy razem z Jezusem przeżywali jego ostatnie chwile z uczniami. Po inscenizacji dekoracje teatralne zastąpił ołtarz, przy którym odprawiono uroczystą Mszę świętą Wieczerzy Pańskiej.  Anna Maria Kowalczyk